DZIEŃ  CZYSTEGO POWIETRZA

w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich

18 listopada 2013 r. pod patronatem Fundacji Ekologicznej ARKA
w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich odbył się Dzień Czystego Powietrza. Akcja ta jest organizowana w szkole już po raz piąty. W sezonie grzewczym codziennie wdychamy rakotwórcze pyły, metale ciężkie, trujące dioksyny i furany. Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne. Chociaż jest nielegalne i szkodliwe dla zdrowia to trudno wskazać ludzi, którzy  to robią. Każdy odpowiada: To nie ja! A  wokół nie ma czym oddychać.  Wszystko wskazuje na to, że winne są krasnoludki.

Dlatego RAZEM postanowiliśmy nagłośnić  ten problem  i działać na rzecz czystego powietrza.

Przemaszerowaliśmy barwnym korowodem przez Park Miejski a potem ulicami miasta m.in. ul. Polną, Brzozową, ul. 16 Stycznia.

W imieniu wszystkich uczniów szkoły Natalia Matynia z klasy VI B wręczyła list dla władz miasta Końskie sprzeciwiający się paleniu śmieci i przedstawiający negatywne strony tego działania - odebrał go  Pan Michał  Cichocki Burmistrz  Miasta i Gminy Końskie.

Kilka dni wcześniej uczniowie i nauczyciele przyrody przeprowadzili wiele działań ekologicznych poprzedzających happening. Między innymi przygotowali szkolną akcję medialną - audycje przez radiowęzeł  z okazji IX Dnia Czystego Powietrza na temat palenia śmieci w piecach domowych i ich szkodliwości dla zdrowia. Młodzi ekolodzy z klas IV A, IV C i VI B przeprowadzili również akcję  plakatową. Wystawę prac ekologicznych zaprezentowano na holu szkolnym.

Przemarsz dzieci z klas III i IV w czapkach krasnali i z niebieskimi balonikami, symbolizującymi czyste powietrze, własnoręcznie wykonanymi plakatami, w maseczkach przeciwpyłowych i płaszczach foliowych wzbudzał zainteresowanie mieszkańców miasta. O bezpieczeństwo dzieci zadbała Straż Miejska.

Sądzimy, że protest odniesie pozytywny skutek i chociaż kilka osób zmieni swoje postępowanie. Jednocześnie  uważamy, że jest to bardzo atrakcyjny sposób na propagowanie edukacji ekologicznej.